در حال بارگذاری

بهترین زمان سفر به گرجستان

سفرنامه ها نوشته شده در دو شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ توسط مدیر تبلیغات

همواره برنامه ریزی برای سفر به کشوری فراسوی مرزهای کشور نیازمند بررسی همه جوانب آن کشور اعم از شرایط جوی و آب وهوایی، مناطق دیدنی و شهرهای توریستی، ..... می باشد. در میان این کشورها، کشور گرجستان یکی از مناطق گردشگری محبوب در بین مردم  می باشد که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران خارجی را به سوی خود جلب می کند. اگر شما نیز در فکر سفر به گرجستان هستید با ما در بهترین سفر همراه باشید.


بهترین زمان سفر به گرجستان

اطلاعات کلی

گرجستان یکی از کشورهایی است که بعد از فروپاشی شوروی اعلام استقلال کرد. مساحت آن  ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع  و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۳ حدود ۵ میلیون نفر می باشد. دین اکثریت مردم گرجستان مسیحی  است. همچنین زبان رسمی کشور گرجی است، که دارای الفبای ویژه خود می باشد. نژاد 84 درصد مردم این کشور گرجی است، سایر نژادهای آن عبارتند از: نژاد  آذری،ارمنی، روسی، آبخازی، و اوستیایی. گرجستان به ۶۵ ناحیه و مناطق روستایی تقسیم می شود معروف ترین شهرهای آن عبارتند از: تفلیس، باتومی، کوتائیسی، گوری، چیاتورا، روستاوی، پوتی، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، سوخومی، تقوارچلی، گاگرا.

کشور گرجستان به دلیل اینکه حدود دو سوم آن از کوهستان و یک سوم مابقی جنگلی است. این کشور دارای آب و هوایی کوهستانی می باشد. همچنین این کشور از جنگل ها و پارک های ملی زیبا و بکری برخوردار است. غرب گرجستان همواره مرطوب‌ است و تنوع گیاهی بیشتری دارد و استان های شمالی و شرقی هم به دلیل همجواری با قفقاز، سردسیر هستند.

در کشور گرجستان دو جمهوری خودمختار آبخازیا و اوستیای جنوبی که در شمال آن و همسایگی روسیه قرار گرفته اند با همراهی و پشتیبانی روسیه اعلام استقلال کرده اند. واحد پول کشور گرجستان، لاری می باشد که با نمادهای (GEL)، (₾) و (ლ) نشان داده می شوند. هر لاری حدودا برابر ۱۲۳۱ تومان است.

بهترین زمان سفر به گرجستان

بهترین فصل سفر به گرجستان کدام است؟

با توجه به تفاوت سلایق افراد مختلف و همچنین تفاوت در نگاه افراد به آب و هوای خوب جواب به این سوال کمی دشوار می باشد، ولی در حالت کلی و کمی خوشبینانه بهترین زمان برای سفر به گرجستان، از اردیبهشت شروع و تا اواسط پاییز ادامه می یابد. حال برای طرفداران هوای آفتابی باید بگوییم که اکثر نقاط این کشور در ماه خرداد و تمامی فصل تابستان آفتابی است. به طوریکه در اواخر تابستان به خصوص در ماه های مرداد و شهریور هوا با نسیم هایی خنک که از سمت دریای سیاه می آیند مطبوع تر می شود. همچنین فصل تابستان در گرجستان بهترین فصل برای کوه نوردان و طرفداران ورزش های آبی است.در حالت کلی اکثر نقاط این کشور گرمایبالایی را در طول سال تجربه نمی کند، به طوری که  طبق آمار سالهای گذشته گرمترین روز سال  31 درجه بوده است. اگر خواهان سفر به گرجستان هستید در حالت کلی بهترین زمان، از ماه آگوست شروع و  تا سپتامبر ادامه خواهد داشت. همچنین در  آگوست اکثر فستیوال های رسمی و سالیانه گرجستان نیز دایر میشوند.

سرمای فصل زمستان‌ در کشور گرجستان ممکن است برای ما ایرانی ها که به هوای سرد عادت نداریم غیر قابل تحمل باشد. اما برای طرفداران صعود به مناطق کوهستان در برف بسیار ایده آل خواهد بود.

 

شهرهای توریستی کشور گرجستان

کشور گرجستان، همانطور که گفته شد دارای چندین شهر بزرگ است که در بین آنها دو شهر مهم و معروف در زمینه گردشگری وجود دارد. در ادامه به معرفی مختصری از این دو شهر توریستی کشور گرجستان می پردازیم.

تفلیس:

شهر تفلیس، پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است. جمعیت این شهر حدود 1.5 میلیون نفر است که در دو طرف  رود متکواری زندگی می کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب وجود چشمه‌های آب گرم، “تْبیلیسی” نام گرفته است .تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطه ی اتصال امپراتوریی های رقیب گوناگون قرار می داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه های بازرگانی تضمین می کند.

باتومی :

شهر بندری باتومی که در کرانه دریای سیاه و در کشور گرجستان قرار گرفته است، مرکز جمهوری خودمختار Ajara است که در جنوب شرقی گرجستان واقع شده است. از این شهر به عنوان پایتخت دوم گرجستان نیز  نام برده می شود. باتومی شهری است نسبتا گرم (نه مثل گرمای مناطق استوایی)و پر باران است.

بهترین زمان سفر به گرجستان

چگونه به کشور گرجستان سفر کنیم؟

برای سفر به کشور گرجستان، هم می توان  به صورت هوایی خود را به آنجا رساند و هم به صورت زمینی و از طریق دو کشور همسایه ایران، یعنی ارمنستان و ترکیه به مرز زمینی کشور گرجستان رسید و از ان جا به این کشور مسافرت نمود. دو مرز مشترک به نام های سارپ و واله بین کشورهای ترکیه و گرجستان وجود دارند. در ادامه به بررسی و معرفی انواع مختلف سفر به تفلیس به عنوان شهر اول توریستی کشور گرجستان می پردازیم. لازم به ذکر است که برای رفتن به سایر شهرهای این کشور نیز همین روش های بیان شده قابل تعمیم می باشد.

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا روادید اقدام کنید. البته برخی از کشورها مانند ارمنستان و ترکیه احتیاجی به روادید و یا ویزا ندارند و روادید برخی از کشورها را نیز می توان در فرودگاه گرفت که به نام روادید فرودگاهی معروف هستند. هم اکنون نیز برای سفر به گرجستان احتیاجی به گرفتن روادید و ویزا ندارید و بابت آن نباید هیچ هزینه ای بپردازید.

روش‌ های سفر به تفلیس و هزینه ها

انتخاب هر یک از مواردی که در ادامه می گوییم به مسائلی چون روحیه، بودجه سفر، وضعیت جسمانی، دُز هیجان مورد نظر و البته میزان مسئولیت پذیری شما بستگی دارد. به طور مثال می توانید تورهای هوایی را انتخاب کنید، راحتی و سرعت و سفری لوکس را هم زمان برای خود رقم بزنید و یا به سراغ آن طرف این طیف وسیعِ حق انتخاب بروید و سفرهای زمینی و کوله گردی را برگزینید؛ سفری سرشار از مسئولیت، برنامه ریزی و صد البته هیجان و خاطراتی تکرار نشدنی!

حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم.

راه‌های مختلف سفر به تفلیس عبارت اند از:

 •  تورهای تفلیس :

همانطور که احتالا خودتان می دانید آزانس های بیشماری هستند که تورهایی را برای سففر به گرجستان پیشنهاد میدهند. گاهی این تورهای ترکبی است و شامل سفر و اقامت در دو و یا چند شهر این کشور می شود. در حالت کلی چه تور ترکیب باشد و چه تکی به دو صورت هوایی و زمینی ارائه خواهد شد. اکثر تورهایی که آژانس های کشورمان برای سفر به تفلیس ارایه می دهند شامل ۳ شب تا ۷ شب می باشد. از آن جا که ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد، اگر بخواهید زمینی به این شهر سفر کنید، خواه ناخواه از کشورهای دیگر نیز عبور می کنید. بنابراین تورهای دیگری به صورت ترکیبی وجود دارد که از آن جمله می توان به تورهای تفلیس-ایروان اشاره کرد. تورهای ترکیبی تفلیس باتومی  نیز در فصل  تابستان  بسیار رایج هستند.

بهترین زمان سفر به گرجستان

 • شخصی :

اگر تصمیم دارید خود برای سفرتان برنامه ریزی کنید، برای رفتن به تفلیس به صورت شخصی راه های بیش تری پیش روی شما قرار دارد.


۱) هواپیما

همانطور که می دانید، پروازی مستقیم از تهران به تفلیس وجود دارد که شما می توانید با خرید بلیط های یک طرفه و یا دو طرفه،  به تفلیس سفر کنید. این روش  به  افرادی توصیه می شود که از سپری کردن زمان زیاد و طولانی در مسیر لذت نمیبرند. لازم به ذکر است این روش سفر نسبت به روش های دیگر نیازمند صرف هزینه بیشتری است.


۲) اتوبوس

برای سفر اتوبوسی و مستقیم به تفلیس، تنها اتوبوس های تهران-تفلیس موجود هستند. البته اگر ساکن تبریز باشید، شما هم می توانید از این اتوبوس ها استفاده کنید اما تفاوتی در هزینه پرداختی وجود نخواهد داشت. یعنی شما هم همان هزینه اتوبوس های تهران تفلیس را می پردازید اما در تبریز سوار اتوبوس می شوید.

۳) راه های ترکیبی

از جمله راه های ترکیبی رسیدن به تفلیس می تواند استفاده از اتوبوس + قطار و یا ماشین کرایه ای + قطار باشد. در این جا ما نمونه های ترکیبی با قطار را برای شما می گوییم. چرا که از ایران هیچ قطار مستقیمی به گرجستان و یا کشورهای همسایه ارمنستان و آذربایجان وجود ندارد. بنابراین برای بخش اول، یعنی رسیدن به باکو یا ایروان می توانید از راه های هواپیما، اتوبوس و یا ماشین استفاده کنید. در زیر هزینه بلیت های یک طرفه گفته شده اند.


   ۱- مسیر تهران - ایروان - تفلیس

از تهران به ایروان هم مسیر هوایی وجود دارد هم اتوبوس وجود دارد. بعد از رسیدن به ایروان می توانید با قطار به تفلیس بروید.

    ۲- مسیر تهران - باکو - تفلیس
از تهران برای رسیدن به باکو هم می توان از هواپیما استفاده کرده و هم از اتوبوس و در ادامه برای رسیدن به باکو می توان سوار قرار باکو تفلیس شد.

    ۳- مسیر تهران - باتومی - تفلیس

از تهران برای سفر به باتومی پرواز مستقیمی وجود دارد. بعد از رسیدن به باتومی می توانید  از طریق  قطار به تفلیس بروید.

4) با ماشین شخصی:

شما باید ابدا خود را به مرز ترکیه یا ارمنستان رسانده و از آنجا به گرجستان و سپس شهر تفلیس بروید. این روش مسافرت به افرادی که عاشق رانندگی و یا هیجان پیشتر در سفر هستند و وقت زیادی برای سفرهای خود می گذارند توصیه می شود.

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به تفلیس سفر کنید، پیش از خروج از کشور به موارد زیر دقت کنید:

 • دارا بودن گواهینامه بین المللی یک ساله( ۹۵ هزار تومان)
 • دارا بودن پلاک بین المللی( ۲۸۸ هزار تومان)
 • عضویت یک ساله در کانون جهانگردی (اجباری) ( ۴۴ هزار تومان)
 • دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو( ۸۶ هزار تومان)
 • برچسب CD و IR ( ۴۰۰۰ هزار تومان )
 • باید پیش از خروج هزینه عوارض خروج از کشور به صورت زمینی را پرداخت کنید. (حدود ۲۵ هزار تومان، قابل پرداخت در شعب بانک ملی سراسر کشور.)
 • پرداخت هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور( ۱۸ هزار تومان، برای این کار باید به گمرک شهر خود یا مرکز استان مراجعه کنید. اعتبار کاپوتاژ ماشین  یک سال است.)
 • پرداخت کارنه دو پاساژ (مجوز ورود به کشور خارجی)( ۱۴۸ تا ۲۳۰ هزار تومان)
 • بیمه ۱۰ روزه ماشین( ۷۵ تا ۱۰۰ هزار تومان)

بهترین زمان سفر به گرجستان

مکان های دیدنی کشور گرجستان

گرجستان دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بکری است که چشم هر بینده ای را خیره می سازد و سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید مکان های خاص گرجستان به این کشور و شهر های جذاب آن سفر می کنند. برخی از دیدنی های گرجستان به حدی جالب و زیبا هستند که جزئی از برترین جاذبه های گردشگری اروپا به شمار می آیند.

بهترین زمان سفر به گرجستان

محله حمام ها

یکی از قدیمی ترین مناطق تفلیس که در کرانه راست رودخانه کورا واقع شده است، محله حمامهای قدیمی ,، یا همانطور که مردم شهر می گویند: محله حمام ها است. در توضیح  علت ساخت حمام ها در این منطقه، وجود تعداد زیادی چشمه های آب گرم طبیعی درمنطقه ذکر شده است.

مجسمه مادر

این تندیسی 20 متری از جنس  آلومینیوم که تقریبا از هر جای تفلیس دیده می شود،  تمثیل  زنی با شمشیری در یک دست و کاسه ای در دست دیگر است.  کاسه نشان دهنده  پذیرایی و مهمان نوازی   دوستان  و شمشیر برای کشتن دشمنان است.

موزه استالین

یکی از جاذبه های تاریخی شهر گوری، موزه استالین است . این شهر که زادگاه استالین نیز می باشد در بر گیرنده ی یکی از خاص ترین موزه های دنیا است . شاید زمانی ارزش مدارک و اسنادی که هم اکنون در این موزه برای مشاهده عموم آزاد است از جان انسان ها بیشتر بوده باشد. این موزه شامل عکس ها مکاتبات و اسناد مربوط به آن دوران است. لازم به ذکر است که استالین تا 4 سالگی در این خانه زندگی می کرده و حتی قطار مخصوص وی نیز هم اکنون در آنجا قابل رویت است.

 بهترین زمان سفر به گرجستان

شهر سنگی اوپلیستیخه

بزرگ ترین شهر سنگی دنیا، شهر سنگی اوپلیستیخه می باشد. معنی تحت الفظی آن معبد خدایان است. در این محوطه باستانی  قدیمیترین سد، داروخانه، بازار، آمفی ﺗﺌﺎتر ،کلیسای قدیمی معروف به سن جورجیو .... در کنار طبیعت بی نظیر قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی آن   بین دو شهر تفلیس و باتومی در نزدیکی تفلیس می باشد.

آخرین اخبار


آخرین اخبار

sadsadas

jjjjjk

sadsad

sadsadas

sadsa

همه چیز درباره روش های پرداخت در ترکیه

در سال های اخیر ترکیه به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری ایرانیان تبدیل گشته است. خیلی از هموطنان ما نیز برای ادامه تحصیل و یا حتی سرمایه گذاری راهی این همسایه زیبا می شوند. در این میان نکته ای که بیش از هر چیز دیگر حایز اهمیت می باشد، آشنایی با واحد پول این کشور، راه های مختلف پرداخت هزینه های خدمات و یا سرمایه گذاری در این کشور می باشد. در این رابطه حتما سوالات زیادی برایتان پیش خواد آمد، سوالاتی از قبیل این که چه واحد پولی را استفاده کنید بهتر است و کجاها باید مبادلات ارزیتان را انجام دهید و صدها سوال دیگر. با سایت بهترین سفر همراه باشید تا در ادامه این مطلب توضیحات مفیدی در این زمینه را برای شما ارائه کنیم.

مراکز خرید و سوغات کشور تایلند

یکی از تفریحات ما ایرانی در سفر خرید کردن برای خود و یا به عنوان سوغاتی برای عزیزانمان در ایران است. در این مقاله سعی شده با برخی از مهم ترین و معروف ترین مراکز خرید و همچنین سوغاتی های معروف کشور تایلند ما را آشنا کنیم. با ما در بهترین سفر همراه باشید.

بهترین فصل سفر به تایلند

یکی از قسمت های هیجان انگیز سفر انتخاب زمان سفر می باشد. انتخاب زمانی مناسب برای سفر به سرزمینی است که مایل ها از خانه شما دور است. اهمیت این مسئله زمانی مشخص می شود که تمامی پول و هزینه سفری که شما پرداخت کرده اید،به خاطر انتخاب زمان نامناسب و در نتیجه شرایط جوی بد موجود در مقصد به هدر برود. درحالیکه وجود آب و هوایی دلپذیر و پایدار در کنار سایر جاذبه های دیدنی مقصد می تواند سفرتان را به سفری خاطره انگیز تبدیل کند. تایلند یکی از مقاصد گردشگری مشهور در ایران و جهان محسوب می شود که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران خارجی را به سوی خود جلب می کند. در این میان دانستن شرایط جوی و شهرهای دیدنی و حتی غذاهای معروف این کشور می تواند به هر کسی که قصد سفر به تایلند را داشته باشد کمک کند که به بهترین وجه ممکن پول و وقت خود را صرف کند. با ما در بهترین سفر همراه باشید.

چگونه به تایلند سفر کنیم؟(راهنمای سفر به تایلند)

با نزدیک شدن به تعطیلات عید نوروز، برنامه ریزی برای رفتن به مسافرت از هیجان بیشتری برخوردار میگردد. هر فردی معیاری برای انتخاب مقصدی برای سفر خودش دارد. یکی به دنبال هیجان است و دیگری به دنبال یافتن جایی برای پیدا کردن آرامش! آنچه در این میان از اهمیت برخوردار است این است که هر جایی را که انتخاب می کنید، سعی کنید با مطالعه و پرس و جو درباره جایی که قصد مسافرت به آن را دارید، از تمامی شرایط آن اعم از شرایط جوی، مکان های دیدنی، خطرات و امکانات و ... آن آگاه شوید. یکی از مقاصد بسیار محبوب در میان گردشگران ایرانی و بین المللی، کشور تایلند است که با داشتن جاذبه های دیدنی و تفریحی بسیار در جنوب شرقی آسیا همچون نگینی می درخشد. در این مقاله سعی شده است که با همه جوانب سفر به تایلند شما را آگاه کنیم. با ما در بهترین همراه باشید.

ناترون، دریاچه ای مومیایی ها در تانزانیا

بعضی از جاذبه های طبیعی با وجود زیبایی کمی مخوف هم هسنتد. با این وجود بسیاری از افراد که از حس ماجراجویی بیشتری برخوردارند. عاشق دیدن چنین مکان هایی می باشند. شاید اگر به شما بگویم دریاچه ای وجود دارد که حیوانات را مومیایی می کند، فکر کنید در حال تعریف کردن یک داستان تخیلی هستم. اما هیچ داستان سحرآمیزی در کار نیست. و چنین دریاچه ای در تانزانیا وجود دارد. اسم این دریاچه زیبا و خطرناک ناترون می باشد. با ما در بهترین سفر همراه باشید تا با ویژگی های منحصر بفرد این دریاچه جادویی بیشتر آشنا شوید.

پل مارپیچ لاکی نات

هنرمندان و مهندسین معمار در هر کشور سعی در خلق سازه هایی با کاربری ساده اما با شکلی مفهومی و خاص دارند. به طوری که آن سازه را به یکی از جاذبه های توریستی آن کشور تبدیل کنند. اینار یک پل،که به ظاهر تنها رسالتشاتصال نقطه ای به نقطه ی دیگر است، دست مایه تلاش هنرمندان چینی برای خلق پلی تو در تو و زیبا شده است. با ما در بهترین سفر همراه باشید تا با این سازه زیبا بیشتر آشنا شویم.

نظرات کاربران

ما را محبوب کنید