در حال بارگذاری

تور استانبول

در لیست موجود تور استانبول امکان این را دارید که از بین تورهای ارائه شده توسط آژانس های مسافرتی بهترین قیمت را جستجو نموده و سفری خاطره انگیز را به استانبول برای خود رقم بزنید . شما همچنین می توانید در صفحه تور استانبول اطلاعات پرواز ، هتل ها ، اطلاعات سفر  و کلیه مواردی که نیاز دارید را مطالعه نمایید . در ادامه با بهترین سفر همراه باشید .
امتیاز 5 از 5 | از بین 3874 امتیاز دهنده به تور استانبول
عنوان تور شروع قیمت از مدت اقامت تاریخ حرکت آژانس هواپیمایی پرواز
تور اروپا
۱,۲۴۲,۴۷۵ تومان ۱ شب چهار شنبه ۶ دی ۱۳۹۶ بهترین سفر Centurion Air Cargo
تور دبی
۸۵۷,۸۷۸ تومان ۷ شب سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ بهترین سفر Centurion Air Cargo
تور تایلند
۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان ۴ شب جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ بهترین سفر مشخص نشده
تور بالی
۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۱۶ شب پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ بهترین سفر Centurion Air Cargo

توضیحات درباره استانبول

یکی از راه هایی که میتونه قبل از سفر به ما کمک کند تا با شهر مقصد آشنایی پیدا کنیم و موانع و مزایای سفر به آنجا را بدانیم. مطالعه ویژگی های اساسی آن شهر است. این ویژگی ها می تواند شامل موقعیت جغرایایی، آب و هوا، مسیرهای حمل و نقل، فرهنگ غذا و آداب و رسوم آنجا باشد. در این مقاله سعی شده تا اطلاعات کلی تور استانبول ذکر شود. با ما در سایت بهترین سفر همراه باشید تا با این شهر تاریخی آشنا شوید.

همان طور که می دانید، استانبول یکی از معروف ترین شهرهای دنیاست که سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر از سراسر جهان می باشد. برای سفر به این کلان شهر تاریخی دلایل بسیاری پیش روی شماست و از جمله جاذبه های گردشگری استانبول می توان به موارد بسیاری اشاره کرد. کلیساها و مساجد تاریخی و با شکوه، حمام های ترکی، کشتی سواری در بسفر، طبیعت گردی در سواحل و جزایر اطراف استانبول، مراکز خرید مجلل و مدرن، خوشمزه گردی در میان غذاها و شیرینی های ترکی و ... همگی از جمله جاذبه ها و تفریحاتی است که می توانید در طی سفر به استانبول رویشان حساب کنید.

استانبول یکی از بزرگترین و تاریخی ترین شهرهای ترکیه است این شهر پایتخت دو امپراتوری بزرگ در دنیا بود است. دارای وسعتیبرابر  ۱,۵۳۹ کیلومتر مربع  است. یکی از ویژگی های جالب این شهر اینست که  بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگرش در قاره اروپا قرار دارد. 

تاریخچه استانبول

امپراطور روم کنستانتین بزرگ در سال ۳۳۰ میلادی، در مکان استانبول امروزی شهری با نام "روم نو" بنیان نهاد. این شهر که بعدها نام کنستانتین و یا کنستانتینوپولوس را بخود گرفت، بدلیل قرار گرفتن در مرکز گذرگاههای تجاری، تبدیل به پایتخت روم شد. ویژگی مرکزیت این شهر و احترام فروانروایان آن به  ادیان مختلف باعث شد  بیش از پیش رواج یابد. در سال ۳۹۵ امپراطوری روم به دو بخش تقسیم شد. بخش غربی از شهر رم اداره می شد و پایتخت روم شرقی نیز کنستانتینوپولوس بود. پس از فروپاشی روم غربی در مدت زمانی کوتاه، روم شرقی بیش از ۱۰۰۰ سال به حیات خود ادامه داد.

پس از پیروزی ترکها بر امپراطوری بیزانس در جنگ ملازگرد به سال ۱۰۷۱ و مسکن گرفتن آنها در آناتولی یعنی دیار روم، تحولات تاریخی بزرگی آغاز شد. قبایل ترک به سرعت از شرق راهی آناتولی شده و در خاکهایی که آن را روم ائلی می نامیدند اسکان یافتند. در نگاه ترکها، ابتدا آناتولی به کشور رومیان شهرت داشت. سپس این نام تغییر کرده و به تراکیا و خاکهای اروپای دور اطلاق شد. 

در دوره سلجوقیان آناتولی، سایر شهرهایی که تحت حاکمیت بیزانس ها بود، یکی پس از دیگری به تصرف ترکها درآمدند. قایی ها که از طایفه ترکان اوغوز یودند، در منطقه سویوت مسکن گرفته و دولت عثمانی را تاسیس کردند. بدین ترتیب دولت عثمانی به شکلی سریع به سوی غرب پیشرفت نمود. شهرهای بیزانس یکی پس از دیگری توسط عثمانیان فتح شد. یکی از مهمترین این شهرها بورسا بود. با فتح بورسا پیشرفت عثمانیان در غرب تثبیت شد. با گذشت ترکها از تنگه داردانل (چاناک قلعه) و ورود آنها به تراکیا، اروپا آماده می شد تا پذیرای ترکهای عثمانی الی مدت صدها سال باشد. در مدت زمانی کوتاه ادیرنه نیز فتح شد. عثمانیان به همه جهانیان ثابت کرده بودند که از اعضای پایدار اروپا خواهند بود. بدین ترتیب استانبول درست در وسط قلمرو عثمانی قرار داشت که در دو قاره جهان وسعت یافته بود. بیزانس نیز به سرعت در حال کوچک شدن بود و نهایتا تبدیل به یک دولت شهر گردیده بود. سلطان محمد دوم که در سال ۱۴۱۵ بر تخت نشست، حکمرانی بسیار لایق بود. آموزش خوبی دریافت کرده بود و متوجه اهمیت علم و تکنولوژی نیز بود. او در طول حیات خود بطور مرتب این حدیث را شنیده بود که می گفت: کنستانتینوپولوس بطور قطع روزی فتح خواهد شد. خوشا بحال فرمانده و سربازی که فاتح کنستانتینوپولوس باشد. بنابراین پس از تاجگذاری تصمیم بر فتح کنستانتینوپولوس گرفت. او می گفت: یا این شهر مرا خواهد گرفت و یا من آن را فتح خواهم کرد.

با فتح استانبول، دولت عثمانی تبدیل به یک امپراطوری شد. پادشاه که به سلطان محمد فاتح مشهور بود، در نامه هایش از خود با عنوان سزار و امپراطور جدید نام برد. تاریخ جهان تغییر یافت. قرون وسطی پایان گرفت و قرون جدیدی آغاز شد.

با فتح استانبول دوره جدید در تاریخ ترکها و عثمانیان آغاز شد. عثمانی تبدیل به یک قدرت بزرگ اقتصادی و نظامی شده بود. مهمترین تفاوت این امپراطوری و تمدن بزرگ این بود که در مقابل تمامی فرهنگها تحمل و خوشبینی بالایی نشان می داد. به مسیحیان و یهودیان اجازه داده شد تا با آزادی کامل مراسم دینی خود را بجای آورند و سیستم قضایی خود را اعمال نمایند. افراد غیر مسلم در سیستم حکومتی به وظایف مهمی همچون صدراعظمی، وزارت و پاشایی یعنی فرمانده نظامی انتخاب شدند. یکی از نمونه های این افراد مسیح پاشا برادرزاده آخرین امپراطوری بیزانس می باشد که به وی اجازه داده شد در کاخ عثمانی زندگی کند و پس از مسلمان شدن به مقام صدراعظمی انتخاب شد. 

ناپلئون بناپارت امپراطور فرانسه درباره شهر تاریخی استانبول چنین نظری دارد:

"اگر سراسر زمین یک کشور بود، استانبول پایتخت آن می‌بود."    

استانبول در میان دو دریای سیاه و مدیترانه قرار گرفته و بنابراین همان طور که انتظار می رود، آب و هوایی مدیترانه ای و معتدل دارد. در روزهای بهاری، شاهد آب و هوایی دلپذیر و خنک خواهید بود و می توانید انتظار روزهای تابستانی گرمی را در استانبول داشته باشید. فصل طلایی خزان، با آب و هوایی خنک و بارش های گاه و بی‌گاه دیده می شود و زمستان های نسبتا سرد و برفی، در آخرین فصل سال استانبول دور از انتظار نیست.

 جاذبه های تاریخی و گردشگری مهم استانبول

استانبول با این قدمتی که گفته شد دارای جاذبه های تاریخی بسیاری زیادی هست. بنابراین برای دوستاران دیدار با فرهنگ کشور ترکیه فرصت خوبی را فراهم میکند که با این فرهنگ غنی آشنا شوند. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهر اشاره ای گذرا میکنیم:

* برج گالاتا

*قلعه دختر

*میدان تقسیم

*مسجد سلطان احمد(آبی)

* مسجد و موزه ایاصوفیه

*خیابان استقلال

*کاخ توپقاپی

* کاخ دلماباهچه

*جزیره بیوک ادا

*موزه باستان شناسی استانبول

*پارک امیرگان

فرهنگ غذایی شهر استانبول

غذا در ترکیه مانند بسیاری از کشورهای اروپایی شامل سه بخش مزه Meze یا همان پیش غذا ، وعده اصلی و دسر است. مزه همان طور که از اسمش پیداست قبل از غذا سرو می شود و اغلب به صورت میز بار در  رستوران ها قرار میگیرد. این میز شامل خوردنی های خوشمزه و متفاوتی مانند:دلمه‌ها، سالاد، پوره، خاگینه، ترشی، میوه، بورک ، پنیر، سبزیجات می باشد. وعد اصلی در غذای ترکی اکثرا شامل غذاهایی است کهبا گوشت(به جز گوشت های حرام مانند گوشت خوک) تهیه می شود. در میان انتخاب های شما برای وعده اصلی غذا لیست بلند بالایی از انواع کباب ها مشاهده می کنید که به تعدادی از خوشمزه ترین آنها اشاره میکنیم:  شیش کباب (کبابی مشابه شیشلیک)، کباب ترکی، ادنان کباب(بسیار مشابه کباب کوبیده)، چورپ شیش (کبابی با سه یا چهار تکه کوچک از گوشت بره و یک تکه چربی)و شیشلیک.

و اما دسر: دسر در ترکیه معمولا شامل خوراکی های شیرین است که بسیاری از آنها در ایران هم طرفداران خاص خود را دارند. این دسرها شامل:  باقلوا، راحت الحلقوم، کنوفه، حلوا، پودینگ برنج و … که اغلب با چایی و یا قهوه ترک سرو می‎شوند.

موقعیت استانبول

برخی از ویژگی ها و دانستنی های مردم استانبول عبارت اند از: 

*زبان مردم استانبول: ترکی

*پول رایج در استانبول: لیر ترکی، هر ۱ لیر حدودا ۱۰۵۰ تومان است.

*اختلاف ساعت با ایران: ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه عقب تر

*جمعیت استانبول: آخرین بار در سال ۲۰۱۵ سرشماری شده و میزان جمعیت این شهر ۱۴.۰۳ میلیون نفر می‌باشد!

*میزان سفر سالانه گردشگران به استانبول: در سال ۲۰۱۵، ۱۲.۵۶ میلیون گردشگر به استانبول سفر کردند و این آمار استانبول را به پنجمین شهر پربازدید دنیا ارتقاء داد.

*موقعیت اقتصادی: استانبول مرکز صنعتی ترکیه است و تولید عمده محصولاتی مانند: کتان، میوه، روغن زیتون، ابریشم و تنباکو بر عهده استانبول و شهرهای اطراف آن است. همچنین در تولید محصولات مهم صنعتی چون: صنایع موادغذایی، منسوجات، محصولات کاغذی و ... نقش پررنگی دارد. و البته جدا از تولیدات، بخش گردشگری شهر استانبول یک چشم انداز اصلی در اقتصاد شهر است. 

*سوغات شهر: قهوه، ترشی، ادویه، شیرینی پسته‌ای، باقلوا و راحت القلوم، قهوه جوش، سس گوجه فرنگی و فلفل، لوازم آشپزخانه دست‌ساز

*وضعیت بهداشت: استاندارد سلامتی آب و غذای استانبول بالاست و کمتر گزارشی مبنی بر بیماری‌ ناشی از غذا دریافت شده است. با این حال برای تضمین سلامتی خود، به هنگام خرید از غذاهای خیابانی، غذاهای تازه و داغ را انتخاب کنید. آب در شبکه استانبول جهت استفاده مناسب نیست و توصیه نمی‌شود. آب معدنی ارزان است و در هر جایی گیر می‌آید. (در بطری‌های ۰.۳۳ و ۱.۵ و ۳ لیتری)

اطلاعات پروازی استانبول

فرودگاه های استانبول

شهر استانبول دارای دو دو فرودگاه اصلی می باشد که در زیر به آنها اشاره می شود:

۱- فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول 

این فرودگاه از لحاظ تعداد مسافر، مقاصد پروازی و تعداد  بزرگ ترین فرودگاه ترکیه محسوب می شود و البته با این ویژگی هایی که گفته فرودگاه اصلی استانبول می باشد. به لظاط موقعیت مکانی این فرودگاه در  در بخش اروپایی شهر  واقع شده است .  

     آدرس: ترکیه، استانبول، یشیلکوی

     نام اختصاری:  TAV

۲- فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن 

 این فرودگاه بین المللی ، در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر استانبول قرار دارد و به لحاظ موقعیت مکانی  در بخش آسیایی شهر واقع شده است. نام این فرودگاه از  نام نخستین خلبان جنگی زن ترکی گرفته شده است. 

     آدرس: ترکیه، استانبول، محله صنایی

     نام اختصاری:  SAW

حمل و نقل عمومی در استانبول

۱- مترو

   * علامت اختصاری: ایستگاه‌های مترو با تابلوهایی با حروف M و در رنگ‌های آبی و قرمز مشخص شده‌اند.

   *زمان حرکت: ایستگاه را بین ۲ تا ۱۰ دقیقه ترک می‌کند.

    * ساعات کار:  از ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب

     * نوع پرداخت هزینه: استانبول کارت

2-  تراموا

   *زمان حرکت: هر ۵ دقیقه

   *ساعات کار :  از ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب است. 

   * نوع پرداخت هزینه: استانبول کارت

3- قایق و کشتی

  *مسیر حرکت : عبور و مرور بین بخش آسیایی به اروپایی استانبول

   * نوع پرداخت هزینه: استانبول کارت

4- اتوبوس

   *مبدا ایستگاه: ایستگاه‌های عمده اتوبوس در قسمت میدان تکسیم، بسیکتاس، کاباتاس، کادیکوی و اوسکادور قرار دارند.

    * ساعت کار: از ۶ صبح تا ۲۳ .

   * نوع پرداخت هزینه: استانبول کارت

5- تاکسی

   * نوع پرداخت هزینه: از روی تاکسی متر و به صورت نقدی

اطلاعات آب وهوایی استانبول

استانبول شهری 4 فصل است که به دلیل قرارگرفتن در کنار دریا، آب و هوای نامتعادلی دارد. در زیر به آب و هوای غالب در فصول مختلف اشاره میشود. البته توصیه میکنیم همواره یک چتر تاشو و یک گرمکن به همراه خود داشته باشید.

بهار استانبول: استانبول در این زمان روزها گرم‌تر می‌شود و شب‌ها خنکایی ملایم و دوست داشتنی دارد و گهگاهی باران نرمی بهاری نیز می‌بارد. در این فصل، شهر استانبول را رنگین تر و زنده تر از هر زمان دیگری خواهید یافت. میانگین دمای روزها میان ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتیگراد است.

تابستان استانبول: روزهای تابستانی استانبول گرم و مرطوب است. گرچه اغلب ساکنین شهر برای فرار از دست گرما به جزایر نزدیک و سواحل روی می‌آورند، بیش‌ترین گردشگران تابستان را برای مسافرت به استانبول انتخاب می‌کنند. بنابراین در اغلب مکان‌های دیدنی، با حجم زیادی بالایی از گردشگران و صف‌های طولانی رو به رو خواهید شد. میانگین دمای تابستان در استانبول میان ۲۸ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. بهترین وجه مسافرت به استانبول در تابستان، وضعیت مطلوب کروزهای بسفر و گردش با کشتی‌های استانبول است.

پاییز استانبول: دمای هوا در فصل طلایی برگ‌ریز استانبول بسیار دلپسند و مطلوب است، یعنی در حدود ۲۳ درجه! اما منتظر غافلگیری‌های گه‌گدار طبیعت هم باشید. یک روز ممکن است گرم و خشک باشد و روز دیگر، بسیار خنک با دمای ۱۵ درجه و یا باران‌های کوتاه و شدید غافلگیرتان کند.

زمستان استانبول: روزهای زمستانی استانبول سرد و برفی اند. میانگین دمای روزانه بین ۸ تا ۱۲ درجه است و اغلب بارش ملایم برف هم دور از انتظار نیست.

با توجه به مطالب گفته شده از روی تجربه بهترین زمان مسافرت به استانبول، فصل بهار و پاییز است.

تصاویر استانبول

اخبار گردشگری

اطلاعاتی یافت نگردید
راهنمای سفر

کارت موزه استانبول، راهی ارزان برای آشنایی با تاریخ کهن ترکیه

استانبول یکی از مقاصد گردشگری بسیاری از هم وطنان ما و همچنین شهروندان بسیاری از کشورهای دنیاست. این کلان شهر که قلب اقتصاد ترکیه نیز می باشد . علاوه بر دارا بودن مراکز خرید خوب، به دلیل اینکه پایتخت سه امپراطوری بزرگ تاریخ بوده است. دارای مناطق و اشیای باستانی بیشماری می باشد. که هر کدام بیانگر دوره ای از تاریخ این کشور بوده اند. ولی قیمت بالای برخی از این موزه ها امکان دیدن این آثار زیبا و بعضا منحصر به فرد را از بین برده است. برای از بین بردن این مشکل در این مقاله کارتی تحت عنوان کارت موزه استانبول معرفی می شود. که به شما این امکان را می دهد تا با هزینه ای کم تر، به بازدید این گونه مراکز گردشگری بروید. برای آشنا شدن با این کارت با ما در بهترین سفر همراه باشید.

هزینه های سفر

اطلاعاتی یافت نگردید

تور استانبول

تور لحظه آخری استانبول

تور ارزان استانبول

قیمت تور استانبول

تور آفری استانبول

تور آفر استانبول

آفر تور استانبول

سفر استانبول

سفر به استانبول

سفر ارزان استانبول

سفر ارزان به استانبول

قیمت استانبول

تور فروردین استانبول

تور اردیبهشت استانبول

تور خرداد استانبول

تور تیر استانبول

تور مرداد استانبول

تور شهریور استانبول

تور مهر استانبول

تور آبان استانبول

تور آذر استانبول

تور دی استانبول

تور بهمن استانبول

تور اسفند استانبول

تور بهار استانبول

تور تابستان استانبول

تور پائیز استانبول

تور زمستان استانبول

تور 96 استانبول

تور 97 استانبول

تور لحظه اخری استانبول

تور افر استانبول

تور ابان استانبول

تور اذر استانبول

تور پاییز استانبول

خرید تور استانبول

هزینه سفر استانبول

هزینه سفر به استانبول

فصل سفر به استانبول

بهترین فصل سفر به استانبول

ارزان ترین فصل سفر به استانبول

ارزانترین فصل سفر به استانبول

راهنمای سفر استانبول

اقامت ارزان در استانبول

اقامت در استانبول

تور گردشگری استانبول

تورهای گردشگری استانبول

تور مسافرتی استانبول

تور لوکس استانبول

تور تفریحی استانبول

تور چارتری استانبول

تور چارتر استانبول

نرخ تور استانبول

خرید بلیط تور استانبول

خرید بلیت تور استانبول

رزرو تور ارزان استانبول

تور هوایی استانبول

تور هوائی استانبول

ما را محبوب کنید